čtvrtek 31. ledna 2019

 

Skoro osm hodin jsem psala esej do předmětu Antická filozofie na téma Existuje nesobecké jednání? (ačkoli při pomyšlení na to, že budu muset něco tak těžkýho psát, se mi dělá už pár dní špatně), pak jsem v obchodě zachránila 6 pohodových vajec (to jsou vejce slepiček, který žijou ve výběhu ♥) před projitím a vyhozením, asi tak čtyři hodiny jsem malovala (načež jsem dospěla k názoru, že potřebuju jinou velikost štětce a obrázek jsem vyhodila, klasika). Začala jsem i číst prezentaci k předmětu Řízení informační bezpečnosti, ale věta


asi překonala limit toho, co v jedenáct večer snesu.

...
Jakou vlnu zodpovědnosti a disciplíny dokáže v člověku vyvolat otřesnej, děsivej sen, ve kterým sám vystupuje jako vrah.

úterý 29. ledna 2019

Yggdrasil

Tohle je kousek z prvního plátna, který jsem se odhodlala pomalovat.
Hádejteco. Začala jsem kreslit tmavě červenou. 
No. A přitom poučku začněte u nesvětlejší barvy a skončete u nejtmavší zná asi každej, kdo absolvoval první třídu. Já jsem na ni za tu dobu, co maluju výhradně akvarelem, zapomněla.
Ale než začnu znova, tak aspoň kousek toho plátna zprostřed procesu na ukázku.

Ten strom se jmenuje Yggdrasil.
Podle severských mýtů spojuje devět světů, šest z nich spojuje větvemi a tři kořeny.

Zatímco čtou, možná se rozhodují, do kterého z těch světů se vydají.
Anebo vzpomínají, ze kterého sem přišli.


Možná je dětství vlastně mezičas, období mezi dvěma světy.
Chvíle radosti u Stromu života.
Nevím. 
Ale přijde mi důležitý se tam vracet.

neděle 27. ledna 2019

Moruše

Už strašně dlouho chci napsat takový povídání o depce. Je to jedna z těch věcí, který mi leží až někde úplně vzadu v hlavě, za spoustou jiných věcí, který bych chtěla udělat.
Tahle fronta věcí, který bych si přála udělat, mě obykle nějak neděsí. Všechno má svůj čas. A pokud mám skutečně psát o depkách, jednou se k tomu prostě dostanu.

Nicméně mi přijde, že čím jsem starší, tím míň si pamatuju, jak ty doopravdový černočerný bezvýchodný depky vypadaj. 

Takže bych si k nim ráda udělala pár poznámek.
Pokud jde o depky, mám takovou svou teorii, skládá se ze tří částí. 
Zaprvé: jsem přesvědčená, že když je depka (resp. dlouhodobá depka), je dobrý jít až ke kořenům. Nesnažit se to něčím přebíjet, utíkat od toho, ale jít tam dolů a pokusit se nalézt a pochopit příčinu. 

Každopádně když jsem byla mladší, tahle strategie obvykle dopadala dost špatně, protože když jsem došla tam dolů a pochopila tu příčinu, úplně mě to přemohlo. Začala jsem mít pocit, že je to tak špatný, že se s tím nic dělat nedá, že je to úplně bezvýchodná situace. Většinou jsem se pak začala litovat.

Dneska si myslím, že moje výlety ke kořenům depky dopadaly takhle špatně hlavně proto, že jsem to měla špatný s Bohem. Měla jsem tehdy pocit, že mě Bůh vůbec nechápe a nevidí, jak hrozně mi je a tak nic nedělá. Nebo že mě dost nemá rád a tak nic nedělá. Čím silnější ten pocit byl, tím míň jsem měla chuť Boha tam dolů brát. Nestála jsem o někoho, kdo sice tvrdí, že mě miluje, ale nechává mě v tomhle stavu. A bez Boha tam byla samozřejmě o to větší tma.

Dneska se na to všechno dívám úplně jinak, což mě od takhle černých depek částečně chrání. Myslím si, že každá depka pochází z nějaké nezdravé fixace - na nějakého člověka, na nějaké přání, na nějakou představu šťastného života. Když se člověk na něco fixuje takhle silně, Bůh mu moc pomoct nemůže. Bůh tyhle fixace totiž neschvaluje, Bůh si ze všeho nejvíc přeje, abychom byli svobodní, plně svobodní. Jediná pomoc, kterou Bůh nabízí, je vlastně ta, že změní naše myšlení natolik, že se přestaneme na danou věc tak fixovat. A takovou pomoc samozřejmě člověk, který se na něco fixuje, vehementně odmítá. Chce, aby se TO stalo, aby se TO změnilo, aby TO bylo takhle. Na Bohu tady nezáleží. Záleží na TOM. Pak budu šťastný, křičí člověk. Ne, nebudeš, říká Bůh. Šťastný budeš, pokud tvé štěstí nebude záviset na této věci, šťastný budeš, pokud budeš svobodný.

Druhá část mojí teorie je, že hodně depek pramení z toho, že člověk se soustředí jen a jen na sebe, na svoje štěstí a pohodu. Vidí sám sebe jako jediný strom, ačkoli stojí uprostřed lesa. Anebo, pokud si uvědomuje přítomnost ostatních, alespoň trvá na tom, že on sám je (přinejmenším pro sebe) ten nejbarevnější, nejdůležitější strom. A to časem vždycky začne bolet. Protože podle mě paradoxně největší utrpení je, nevnímat utrpení ostatních lidí, vidět jenom to svoje. Člověk pak nemá za koho bojovat. A bojovat jen sám za sebe je depka, jedna z nejhorších.

A třetí část teorie - úplnej prazáklad každé depky je nedostatek lásky a pochopení, nebo spíš nedostatek jistoty, že je člověk milován tak, jak potřebuje
Já si třeba myslím, že člověka může takhle dokonale milovat jenom Bůh. A to je prostě problém, někdy. Protože Bůh není vidět, fyzicky člověka nepohladí, někdy se dokonce zdá, že klidně nemusí existovat. Podívat se na tohle úplně jinak mi pomohla právě knížka Zklamán Bohem, o které už jsem tady psala a budu o ní asi psát už pořád.

V té knížce se mluví o tom, jak strašně mylná je představa, že Bůh v dnešní době bude konat stejným způsobem, jakým konal ve starozákonní době: zjevovat se, zasahovat, ...
Očekávat to, znamená skončit zklamaný, s představou, že Bůh buď neexistuje, nebo dost nemiluje.
Podle autora té knížky je to ale jinak.
Bůh nezasahuje, nezjevuje se (atd.) proto, že kdysi, už ve starozákonní době, se ukázalo, že tenhle způsob vůbec nefunguje.
Bůh člověka vychovával v podstatě metodou odměn a trestů.
Člověk ho za to začal nenávidět. 

A tak Bůh změnil strategii. Během celé Bible je ta postupná změna způsobu Božího jednání s člověkem patrná. Už se nezjevuje, neodměňuje a netrestá, je čím dál skrytější. Proroci mu tenhle přístup často vyčítají.

Bůh ale, když k nim mluví, dokola opakuje, že kdyby se znovu zjevoval, kdyby zasahoval, nic by to nepomohlo. Dokola opakuje, že ví, že by to nepomohlo, protože tak to dělal dřív. 
Byl uprostřed svého lidu, plnil mu každé přání a každou zpronevěru trestal - a jeho lid ho za to nenáviděl. 

Jeho dnešní strategie je, že zůstává skrytý. Čeká ukryt za mašinérií přírodních zákonů, za oponou systému, který jakoby fungoval klidně i bez něj. Čeká, jestli ho někdo bude přesto hledat. Jestli ho někdo bude přesto milovat.

Bůh už nemůže dát víc, než dal. Dal sám sebe, stal se člověkem a mnoho lidí se to ani nedotklo. Bůh dneška je zhrzený Bůh, ne ublížený, ale zahnaný do ústraní světem, který tvrdí, že ho nepotřebuje.
Líbí se mi myšlenka, že Bohu láska komplikuje život stejně jako komukoli z nás. 
Protože když někomu dáte všechno a on vás přesto odmítne... jaký by mělo smysl dávat mu to všechno znova? A Bůh nám stejně spoustu věcí dává pořád znova. Krásné dny. Stromy. Květiny.

Tenhle pohled na Boha má každopádně hned několik ALE. 
A to je vlastně i pointa tohohle článku.
Kniha Zklamán Bohem hodně pracuje se Starým zákonem, všechny myšlenky, které předkládá, jsou velmi dobře "zdrojované" pasážemi z této části Bible. Ovšem k Novému zákonu se tolik nedostává. 
Stejně jako jsem se k němu vlastně nikdy pořádně nedostala já.

Až dneska.
Dneska mě přepadla taková všední, středně těžká depka. Často v takových chvilkách otvírám Bibli a doufám, že mně to zas otevře oči. Když jsem ji otevřela dneska, narazila jsem na tuhle pasáž z Lukáše:

Pán jim řekl: „Kdybyste měli víru jako zrnko hořčice, řekli byste této moruši: ‚Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře,‘ a ona by vás poslechla.“  (Lk 17, 6)

No. Jako na potvoru máme jednu moruši na zahradě.
Což hodně přispělo k tomu, že mě popadl vztek.
Chtěla jsem si přečíst něco, co by mě nějak povzbudilo - a ejhle! místo toho jsem narazila na tohle absurdní tvrzení o moruši.

Vyloženě mě to urazilo. Mám totiž s podobnými Ježíšovými výroky svoje zkušenosti.
Když jsem byla úplně malá, měli jsme doma zkamenělého trilobita.
Mně ho bylo vždycky strašně líto. Bylo to vlastně mrtvé zvířátko, které si naši vystavili na stolek v obýváku. Strašně jsem si přála, aby obživlo a mohlo se radovat ze světa jako já.
A tak jsem se modlila. Modlila jsem se ve jménu všech těch Ježíšových výroků typu moruše*.
Modlila jsem se s vírou. 
A trilobita to nevzbudilo.
Tenkrát jsem si samozřejmě neuvědomovala, co by se dělo, kdyby trilobit opravdu obživl. V očích mnoha lidí by tohle byl nepochybný, obrovský zázrak. Najednou by byl důkaz, že Bůh je. Nebylo by třeba ho hledat, dál se o něm přít. 
Z hlediska Boha by se všechno vrátilo zase o tisíce let zpět, do biblických dob, kdy Bůh konal zázraky a byl přítomný uprostřed svého lidu.
Racionálně chápu, že tohle Bůh nemohl obětovat pro chvilkový rozmar jedné holky. 
Ale pocitově ne. 
Pokud nechtěl dělat zázraky, neměl říkat to s tou moruší, rozčilovala jsem se tenkrát. 
A stejný pocit jsem měla i dnes.

Přemýšlela jsem dál. Celá ta pasáž o moruši může znamenat jen jednu ze tří věcí.

A) Podle Boha je moje víra menší než hořčičné zrnko. Důvod, proč nedokážu oživovat trilobity a stěhovat moruše je prostě ten, že věřím málo. Tohle vysvětlení mě uráží. Věřím v Boha, kterého jsem nikdy neviděla. Už několikrát jsem vsadila na něj, i když to nebylo zrovna lehký. Proč tohle Bůh nazývá horčičným zrnkem? 
Znám křesťany, kteří by mi řekli, že jsem prostě nafoukaná, že moje víra ve skutečnosti je daleko horší, než Bůh vyžaduje, a měla bych se s tím, že nedosahuju ani kvalit hořčičného zrnka, pokorně spokojit. Jenže to je podle mě jen zbožná fráze. Já i Bůh samozřejmě víme, že mu dávám zoufale málo, ale já i Bůh víme, že se snažím. Nechápu teda, proč by Bůh moji snahu odměnil nějakým "ehm, tohle pro mě není ani hořčičné zrnko, má drahá". Už jen při té představě mám vztek. Takže tahle verze padá.

B) Výrok s moruší je prostě lež. Do Bible se to dostalo buď nějak omylem, nebo je celá Bible lež. To, že se to dostalo do Bible omylem, se podle mě dá celkem snadno vyloučit. To by se to tam totiž muselo dostat omylem strašně mockrát*. A to, že je celá Bible lež - tomu nevěřím. Tolik věcí mi tam dává smysl, že tyhle výjimky vypadají spíš na to, že je jen špatně chápu.

C) Existuje ještě nějaké vysvětlení, které neznám.
Začala jsem hledat, co se o moruši kde psalo. Zatím nejsmysluplnější mi připadá úvaha Anselma Grüna, který v podstatě říká, že moruše je obraz, podobenství, podobně jako mnoho příběhů, které Ježíš vypráví:

V evangeliích hovoří Ježíš o víře, která dokáže přenášet hory: Amen, pravím vám: Kdo řekne této hoře: "Zdvihni se a vrhni do moře!", a nebude ve svém srdci pochybovat, ale věřit, že se stane, co říká, bude to mít (Mk 11,23). V Lukášově evangeliu používá Kristus jiného obrazu. Když ho apoštolové prosí: Dej nám více víry!, odpoví jim: Kdybyste měli víru jako hořčičné zrnko a řekli této moruši: "Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře!", poslechla by vás (Lk 17,5-6).

Jak si obě uvedené věty vyložit? Chce nás snad Ježíš povzbudit k předvádění nějakých kouzelnických kousků? Ovšemže ne. Obě slova je třeba chápat obrazně. Často se ocitáme před celou horou problémů a ty nám zastírají výhled do budoucnosti. Nedokážeme se pohnout z místa, protože nám ta hora stojí v cestě. Jakmile se na ni ale přestaneme fixovat a upevníme se ve víře, rozpadne se na prach a problémy se náhle zmenší, přestanou se před námi kupit. Víra nás pozvedá na vyšší úroveň, z níž jsme schopni mít dobrý rozhled na horu svých těžkostí, a ta nás přestane ohrožovat a vrhne se do moře. To ve snech vždycky symbolizuje nevědomí, z něhož v našem nitru často vystupují různé obavy a stavějí se před nás jako hory. Víra je ale bortí.

U Lukáše najdeme jiný obraz. Moruše se zakusuje svými kořeny hluboko do země. Předpokládá se, že se tento strom dožívá okolo šesti set let. Pro mě je obrazem člověka lpícího na sobě samém a zapouštějícího kořeny do viditelných pozemských skutečností, na souši. Přesto dokáže víra tento strom vykořenit a přesadit do moře. Tam čerpá náš strom života vláhu a může přinášet plody. Bez ní nás ochromí křečovitost. Začneme lpět na všem: na majetku, na úspěchu, na zdraví nebo na moci. V ní naopak dokážeme toto všechno opustit a ponořit se do moře. Způsobí tu tedy nejen zázrak, ale poskytne nám nové místo k životu osvobozenému od křečovitého lpění na různých věcech, přesadí nás na úrodné místo v moři nevědomí. Víra nás přivede ke zdroji Ducha svatého, jenž zúrodňuje a vyživuje náš život.

(A. Grün: Víra, naděje a láska)

Ještě pořád si tím nejsem tak docela jistá. Není to pro mě dostatečné vysvětlení, spíš nápověda, že tudy by mohla vést cesta.
Ale o tom vztahy asi prostě jsou. Nikdy druhého nechápete napoprvé, aspoň ne ve všem a úplně - a tak to je, i když ten druhý je Bůh. 

Zvláštní mi jako obvykle přijde, jak tahle pasáž zapadla do mých úvah o depce. 
Grün mluví také o fixaci.
Navíc jsem ráno dočetla Izajáše a už dlouho si říkám, že až ho dočtu, začnu číst Janovo evangelium. 
Tím, že jsem začala u moruše, jsem vlastně začala hned pro začátek se svým největším problémem s evangelii. A asi to bylo potřeba.


*další moruši podobné výroky: Mk 11, 23; Jan 11, 41-42; Jan 15, 7; Mt 7, 7

pátek 25. ledna 2019

srdce z porcelánu

dneska jsem na to přišla
musím na Galapágy
ano sledovala jsem
tvoje prsty
ukazovaly na západ
a i když jsi měl šálu jako na Sibiř
zavazadlo se ve tvých rukou
houpalo podezřele lehce

celý den si říkám
myslel jsi že na to skočím?
nebo že na to neskočím?
a co si mám vzít na sebe?

je to daleko

- a i když k duhově modrým mořím
radši bych tě měla tady
pila chlorovanou vodu z kohoutku
a ve vaně rozpouštěla
mýdlový tučňáky z drogerie

včera jsem si ale konečně koupila pokladničku
kýčovité srdce
natřené na růžovo
(místy bílé škrábance)

každý den do něj házím
pár drobných

až se naplní
pustím ho z balkónu
dole se rozletí na tisíc kousků
a já se probudím na Galapágách

do té doby
spi

spi tiše a klidně

úterý 22. ledna 2019

You may hear it in the woods

(aneb o dvou neobyčejných knihách)


Walden či život v lesích
Když jsem jednomu kamarádovi oznámila, že chci bydlet v horách, reagoval na to větou:
"Četlas Thoreaua? -- To si přečti, on žil na samotě a psal o přírodě. Jmenuje se to Walden."

A tak jsem si z Moravské zemské knihovny objednala Walden či život v lesích, stařičký výtisk, ještě v překladu Miloše Seiferta.
Což bylo docela štěstí - podle mě je to jediné vydání, které má cenu číst, protože je v něm předmluva od R. W. Emersona, která obsahuje několik neuveřejněných Thoreauových zápisků.
A ty mi připadly zajímavější než celá kniha dohromady.
Směju se jim dodnes. Nevím proč. Asi...
Thoreau byl podle mě vzácný případ muže, kterému hořelo srdce takovým tím jasným, čistým plamenem.
Nevím, jak jinak to popsat. Nemyslím tím, že byl naivní, byl všechno, jen ne naivní. Byl nejspíš tisíckrát chytřejší než většina lidí, což je prostě vždycky smůla. Ale přitom mu zůstal ten plamen. Mimoděk to vyjádřil sám, když napsal: Rather than love, than money, than fame, give me truth.
A k tomu v jeho případě patřila i velmi pokorná zaujatost přírodou.
Občas se něco takového dá najít ve spisech asketiků, ve středověkých traktátech. Ten důvod, proč tyhle věci čtu, je asi to, že mi to vrací mou potlučenou víru v dobrý muže.

A taky, přiznávám, mě to svým způsobem fascinuje.





♥ 
Každopádně samotné Walden už mě až tak číst nebavilo. (Ale kdybyste chtěli víc, tak jsem velice pracně na internetu našla i ten Seifertův překlad.)

Nedávno jsem ale objevila jinou knížku, která je Walden trochu podobná (je jím taky nejspíš hodně inspirovaná):  

Poutník u Tinker Creeku
Napsala to Annie Dillard a je to jediná knížka, která od ní u nás vyšla. Ty další v nejhorším přeložím já. Tak za třicet let, až se naučím anglicky.
Když jsem to začala číst, připadala jsem si, jako bych našla drahokam. 
Annie Dillard taky odjela na samotu, k řece Tinker Creek. V knížce mluví o úplně obyčejných věcech, ale neobyčejným způsobem. Často jde o reflexe různých přírodních pozorování, reflexe vlastních vzpomínek, úvahy o člověku ve světě. 
Annie navíc není tak puritánská (jako Thoreau) a nemá potřebu kázat (jako Thoreau). 
Je to asi první knížka, kterou mě baví číst pomalu. Jsem někde uprostřed druhé kapitoly, ale úplně mě to dostalo. Mám s tou knihou ještě velký plány :) (Třeba se chystám nahrát první dvě kapitoly na uloz.to... ale nechci zůstat jen u toho!)
Je to jakobych potkala svou soulmate.  
A všechny svoje soulmate vnímám jako závazek.

Jinak Annie Dillard jsem objevila hlavně díky knížce Zklamán Bohem, o které už jsem TADY psala. 



Tohle je... v podstatě takovej můj Tinker Creek :)

neděle 20. ledna 2019

Jan Palach

Výročí sebeupálení Jana Palacha na můj život nakonec mělo větší vliv, než bych čekala.
Napsala jsem e-mail Kovymu, což je věc, která by mě normálně ani nenapadla.
A napsala jsem článek na svůj blog na iDNES, což jsem taky nečekala, že vůbec někdy udělám.
Protože jakkoli považuju Palacha za hrdinu, mám strach z toho, že současný způsob medializování jeho činu může vést děti nebo mládež k nápodobě.  A přijde mi, že žádnej publicista ani reportér se o tohle nestará. Přitom demonstrativní dětský sebevraždy nejsou nic neobvyklýho.

Občas mě nějakej takovejhle strach prostě popadne. A pokud je to jenom paranoia, jen dobře.

Publikace na iDNES mě každopádně příjemně překvapila, hlavně proto, že jsem co do počtu zhlédnutí  skoro dohnala europoslance Zdechovského, který publikoval víc jak od dvě hodiny dřív. (UPDATE: jemu ten nárůst čtenosti ale narozdíl ode mě vydržel teda). A dostala jsem za článek víc bodů. Uuuuu.... jak už nejsem zvyklá něco dávat na sociální sítě, docela se mnou takovej příval pozitivní zpětné vazby otřásl. Měla bych si dávat pozor na ego :)

Každopádně s tím Tomášem Zdechovským je to vtipný. Před sedmi lety jsme se potkávali na jednom litwebu, kde jsme oba publikovali svoje básně. Tak jsme se dneska zase potkali... i když on to neví, protože tenkrát jsem používala veleumělecký pseudonym Luisa Sekaná.

Kdežetyloňskésněhyjsou... 

Ten článek je TADY, kdyžtak.
Je šitej docela horkou jehlou, na tu formu hrdá teda nejsem.
Ano, měl by být poloviční a neopakovat se.
Ale zas. Mám zkouškový. A snažím se naučit nebýt tak strašně perfekcionistická, že.

sobota 19. ledna 2019

***


nevěřím křesťanům
kteří se už dnes
bez ustání veselí
jsou jich plné hodovní síně
občas z nich vychází unavená duše
a na chodník pláče své pochybnosti
ale žádný z nich se nesmí otočit
aby nespatřil i tu svou

nevěřím ani křesťanům
kteří celé dny truchlí
sami nad sebou
a ve starých knihách čtou
se shrbenými zády
letopisy zaručených nauk
a jsou připraveni
i ohněm bránit ten
zvetšelý papír

ale věřím všem lidem
kteří děkují za květiny
lidem kteří nepřeslechnou
zurčící vodu a šumění stromů
a soumrak neminou bez uzardění
věřím
těm, kteří s sebou nosí ticho
a pořád vypravují
o velké zapomenuté lásce

středa 16. ledna 2019

Nepřátelům


Po pár letech jsem znovu potkala Holanovu báseň Nepřátelům, kterou napsal v roce 1949.

Dřív se mi vůbec nelíbila, dnes jí dávám v mnoha věcech za pravdu.
A ve vší té neurvalosti a místy v až teatrálním smutku vidím spíš lidskost než literární neschopnost.

Nejradši mám tu pasáž
jen z lásky mohlo by zde ještě trysknout štěstí,
kdyby štěstí nebylo vášní


Protože štěstí je dnes vášní, řekla bych že lidé se za ním ženou čím dál překotněji. Bez ohledu na cokoli a kohokoli.
Rádoby umírněná sestra téhle honby za štěstím, snaha žít pohodově podle mě není o nic lepší, jen má jiný kabát. I jí je třeba obětovat pravdivost, lásku, v podstatě všechno.
A přitom...
"... znáte to, jak to dopadá, když se někdo křečovitě snaží o pohodu. Trapně." (Marie Doležalová)
Kdo nevěří, ať si zadá do googlu "pohodar.com".


Pro ty ostatní toho Holana
(začátek je trochu... méně srozumitelný, ale vydržet do konce se opravdu vyplatí:)).



Už mám dost vaší nízkosti, a nezabil-li jsem se ještě,
pak jenom proto, že jsem si nedal život
a že ještě kohosi miluju, protože miluju sebe.
Můžete se smát, ale orla napadne jen orel
a raněného Hektora může litovat jen právě Achilles.
Být není lehké...Být básníkem a mužem
znamená býti lesem bez stromů
a vidět...Vědec pozoruje.
Věda se může po pravdě jen pídit:
píď ano, křídla ne! Dla czego?
Ale je to prosté, vždyť jsem to už řekl:
věda je v pravděpodobnosti, básník v podobenství,
veliká polokoule mozková
odmítá byť i velebáseň poptávkou po cukru...
Kohout se štítí deště, ale to je něco jiného,
je večer, vy byste řekli: pohlavně dospělý,
a slečna má ňadra tak pevná,
že by jste o ně mohli klidně rozbít
dva poháry kořalky, ale to je něco jiného.
A představte si maják na lodi,
plující maják: ale to je něco docela jiného.
A celý váš vývoj od stély po člověka
až po stélku lišejníkovou: ale to je něco docela jiného!


Mraku se zvedá žaludek, ale u vás neuchází ani plyn,
vy nemůžete být, ba ani býti
udušeni hadími šupinami,
co Bůh si vymyslil, zde chce mít procítěno,
dětem a opilcům je to jasné,
ale oni nejsou tak drzí, aby pátrali,
pročže se zakalí zrcadlo z pohledu měsíčkující ženy,
a básníci pro lásku k životu se neptají,
pročže se pohne víno v sudech,
když ona přejde kolem...


A už mám dost vaší drzosti,
jež všechno zproniká, kde chtěla obsáhnout
a nedovedla objímat.
Však také přijde pohroma,
o níž se vám nikdy ani nemohlo snít,
protože nemáte sny,
co Bůh si vymyslil, chce míti procítěno,
přijde pohroma, dětem a opilcům je to jasné,
jen z lásky mohlo by zde ještě trysknout štěstí,
kdyby štěstí nebylo vášní,
dětem a opilcům je to jasné...


Bylo by třeba žít, abyste byli,
ale nebudete, protože nežijete,
a nežijete, protože nemilujete,
protože nemilujete ani sebe, natož bližního.
A už mám dost vaší sprostoty,
a nezabil-li jsem se ještě, pak jen proto,
že jsem si nedal život
a že ještě kohosi miluju, protože miluju sebe...
Můžete se smát, ale orla napadne jen orlice
a raněného Achilla jen Briseovna.
Být není lehké... Lehká jsou jen hovna...




úterý 8. ledna 2019

Začít

Čím dál víc si uvědomuju, že nejhorší na tom, když se člověk rozhodne začít s něčím, co v jeho okolí nikdo nedělá, je právě to, že v tom je sám. Alespoň ze začátku a začátky můžou být nemilosrdně dlouhý.

Já jsem si o sobě naivně myslela, že jsem poměrně otrlá, ale je to prostě moc velká změna.
Jsem zvyklá být celý dny pryč - a teď jsem hodně doma.
Jsem zvyklá, že mi organizují život jiní lidi - nejen v práci, ale i ve volném čase - třeba kamarádi, kteří dělají stejný věci jako já. A teď to musím dělat sama.
Jsem zvyklá, že jsem obklopená dalšíma nadšenýma lidma. No.

Navíc - já prostě nejsem ten typ, kterej bych pojmenovala jako "vizionář". Nemyslím si, že animace nebo kreslení mě někdy bude živit nebo že to bude zajímat hodně lidí a budu slavná nebo nevím co.
Rozhodla jsem se to dělat, protože... bych asi jinak sama se sebou dál nevydržela.
Nejsem o nic lepší než ostatní. Dělám věci až ve chvíli, kdy nedělat je by znamenalo víc než únosnou depku.

Mám ráda, co napsal Bukowski o psaní, i když psát se nechystám.






pondělí 7. ledna 2019

Zrcadlení

Nemám ráda zrcadla. 
Ne kvůli vlastnímu vzhledu.

Kvůli zrcadlení zrcadlení. Stačí mít dvě, natočit je proti sobě a už tam to zrcadlení zrcadlení (zrcadlení zrcadlení zrcadlení...) je. Vidíte odraz odrazu (odrazu odrazu...).

Pokud bych se v někom zhlédla a on se zhlédl ve mně, mohli bychom takové zrcadlení taky vytvořit.
A mohli bychom tomu říkat láska, aniž bychom si uvědomili, že to není láska, ale jen zrcadlení zrcadlení (zrcadlení zrcadlení...).
Narozdíl od lásky zrcadlení nesnese překážky. Jakákoli překážka mezi dvěma zrcadly znamená konec zrcadlení.

Zrcadlení je nekonečné jen pokud je mezi dvěma zrcadly prázdno.
Je to nekonečnost, která má svůj původ v nicotě.

Láska roste, prorůstá do věčnosti. Zrcadlení donekonečna zmenšuje, spěje k vyčerpanosti, nicotě.
Zrcadlení je jenom kouzlo, byť velmi zdařilé.

Kouzlo, které zve, aby člověk vykročil cestou stále se zmenšujících odrazů ubíhajících do nekonečna. 
Vypadají, jakože se nezmenšují - jen ubíhají do dálky, za obzor daný zakřivením.
Ale je to jen iluze.
Ve skutečnosti se zmenšují.
Nekončí věčností, ale nekonečnou nicotou.

A mezi věčností a nekonečnou nicotou je propastný rozdíl.
Věčnost je nejvznešenější druh skutečnosti, skutečnost permanentní.
Nicota je absence impermanence.

Nicota je stav, kdy všechno je totéž jako nic, láska je totéž jako nenávist a zlo je totéž jako dobro.
Nicota je rovnováha uprostřed protipólů. Těžiště - bod, který nemá rozměr.
Zvučná struna na kytaře - napjatá mezi příliš a příliš málo.

V zrcadlech je všechno. Ale přitom v nich nic neexistuje.
Zrcadla jsou utkaná ze snů. A sny - i když v pravém smyslu slova neexistují, jsou velice mocné.
Mají moc ukrást člověku přítomnost.
 
A možná i hypnóza začíná tím, že člověk uvidí své vlastní oči v očích toho druhého (a v nich zase jeho oči, v nich znovu své a v nich jeho a v nich své a... nakonec nekonečno, ze kterého si stačí nabrat trochu moci).

Zrcadla a zrcadlení na sebe mohou brát podobu lecčeho.
Lásky. Budoucnosti. Člověka.

Na konci zrcadlení ale zůstane vždycky jen zrada a zklamání.

(O zrcadlech je knížka Čarodějky na cestách od Terryho Pratchetta, ze které jsou následující úryvky.)

V celém mnohovesmíru najdete zaostalé kmeny*, které nevěří zrcadlům a zrcadlení a nechtějí se dát fotografovat, protože, jak říkají, ty věci vám kradou kousek duše a duše je vlastně to, co člověka pohání. A ti lidé, kteří nosí mnohem více oblečení, se ušklíbají, že je to jenom taková pověra, a to navzdory skutečnosti, že jiní lidé, kteří větší část života tráví právě v prostředí magického či technického zobrazování, často skutečně ztrácejí na duševních kvalitách. U některých z nich se to většinou připisuje přepracování, u jiných zase příliš velké dávce odraženého záření. 
Pověra. 
Jenže pověra nemusí být špatná.   

* Pozn. autora: Když se nad tím zamyslíte, takhle je vlastně většinou označují lidé, kteří se od nich liší jen tím, že chodí více oblečení. 



Dvě zrcadla můžete tímhle způsobem používat jen tehdy, když opravdu víte jak: Musíte je nastavit tak, aby se zrcadlila jedno v druhém. 
Protože jestli vám váš odraz dokáže ukrást kousek vašeho já, pak odraz odrazu může vaše já zesílit, vrátí vás vám samotným a dává vám moc… 
A váš odraz se promítne do nekonečna, v odrazech odrazů odrazů, a ty všechny jsou úplně stejné, všude, v celé světlem opisované křivce. 
Jenže ono to tak přesně není. 
(...)
Protože v zrcadle mohou existovat miliony milionů odrazů, ale jen jedna jediná duše, která k nim všem patří. 
Zrcadla vám mohou hodně dát, ale vzít ještě mnohem víc.  


 

„Když se používají zrcadlová kouzla, nepotřebujete se spoléhat na nikoho jiného, jen na sebe. Proto také nikdy nikdo nedobyl svět s pomocí magie… zatím. Pokoušejí se ji získat… odjinud. A vždycky se za to musí platit. Ale když člověk používá zrcadla, není závislý na ničem, jen na vlastní duši.“ 
Z okraje klobouku si stáhla přes obličej hustý závoj. Když opustila bezpečí zrcadel, dávala přednost soukromí závoje. 
„Já zrcadla nenávidím,“ zamumlal Aga. 
„To proto, že říkají pravdu, milý hochu.“ 
„Pak je to krutá magie.“ Lilith upravila závoj do tvaru, který jí vyhovoval. 
„To jistě. Když pracuješ se zrcadly, je veškerá moc jen tvá, pramení z tebe. Odjinud ji získat nemůžeš,“ přikývla.